Minden projekt szerves része, hogy kicsit körülnézzünk az adott témában borító téren mi újság. Sophie Hannah hete tökéletes alkalmat nyújtott, hogy a rejtett nyomozó kitörjön belőlünk és kedvenc krimi, illetve thriller regényeink külföldi kiadásait vizslathassuk meg kicsit közelebbről.
Sajnos, vagy nem sajnos (én az előbbit vallom), a krimi és thriller műfajba tartozó könyvek kinézetére nem fektetnek akkora hangsúlyt, mint pl. a YA, fantasykre. Mi is valljuk, hogy a belső a fontos, de ha egy könyv nem hívja már fel magára a figyelmet rögtön a külsejével, ahogy egy boltba lépünk, rögtön kisebb az esélye, hogy a belsőt valaha megismerjük. Az sem elhanyagolható, hogy a könyvespolcunkon jól mutasson egy példány, de ez már igazán csak a legkisebb probléma, ha nem történik meg.
Na, lássuk is az eheti listát!
A TETOVÁLT LÁNY – Stieg Larsson
Az egyik leghíresebb skandináv krimi, mint láthatjuk borító téren azért nem ennyire kiemelkedő. Az eredeti piros magyar borító egész jónak számít a mezőnyben, szerintem csak a filmes verziók előzik meg. A francia, lufi fejű sarokban ülő, feltehetőleg bántalmazott lányt értem, de távolról kerülném ezt a borító borzadályt!
INFERNO – Dan Brown
A szintén sikert-sikerre halmozó könyv, melynek filmadaptációja is született külsőre is teljesen rendben van. Talán az első és harmadik változat a kedvencem, de a többi sem minősíthetetlen kategória. Mondjuk, ha emlékeim nem csalnak RavenS nem lelkesedik a filmes verzióért.
KAKUKKSZÓ – Robert Gailbraith
Az eredeti borítókat szerintem nagyon jól eltalálták. Azokért csak áldani tudom a tervezőt, de hál’ istennek a felső sorban látható másik két alkotás is szuperül sikerült és átadja a megfelelő hangulatot. Az alsó kettő verzióról ez már nem mondható el. Míg a baloldali valami átlagos, jellegtelen sorozatborítónak sikerült, a jobb inkább a csillogó Hollywood oldalról közelíti meg a témát. Nem zavarta a tervezőket, hogy sztárság, ide sztárság oda, pont ez a szereplő az első a regényben, aki azon kívül, hogy halott, nem csinál semmit.
BREAKING NEWS – Frank Schatzing
A Breaking News egy elég friss politikai krimi. Az író az egyik személyes kedvencem, igaz nem ezzel a könyvével érdemelte ezt ki, hanem a Rajjal, de egyszer ebbe a monstrumba is szándékozom belekezdeni. Na, de addig pislantsunk rá, hogy mit alkottak a grafikusok! Egészen jó dolgokat! Az első három verzió azonos sémát követ, abból is talán az első a legjobb, utolsó a leggyengébb. Velük ellentétben az olaszok és magyarok kirúgtak a hámból és új külsőt álmodtak meg. Méghozzá milyen jól tették ezt! Egyszerűek, de stílusosak, és jelentéssel rendelkeznek.
GYILKOSSÁG AZ ORIENT EXPRESSZEN – Agatha Christie
Egy örök klasszikus sem hiányozhat a listából, de hogy ne legyünk annyira elavultak, erre a könyvre esett a választás. Az ok mégpedig a hamarosan megjelenő vadonatúj film, mely eszméletlen színészi gárdát tudhat maga mögött. A könyv is az egyik kedvencem az írónőtől, és egészen kellemes borítókat is sikerült összehozni hozzá. Az első, az új filmes csodaszép, illetve a másik magyar lett még nagyon eltalálva. Ez az utolsó sorban látható, és szerintem egy 20-as évek luxus eseményt / helyet hirdető plakátjára emlékeztet.
Ennyi lett volna mára a “Mindent a szemnek, semmit a kéznek” program, hacsak nem birtokoljátok már valamelyik példányt a sok közül. Amennyiben igen, tessék olvasni őket!