Bármelyik írónál, aki annyi regényt írt, mint Agatha Christie, előfordul, hogy némely könyve valamilyen oknál fogva nem lesz olyan népszerű. Lehet azért, mert tényleg nem lett jó vagy pedig nem olyan lett, mint amilyet megszoktak tőle az emberek. Ebben a posztban megosztom a moly szerinti top 5 leginkább- és legkevésbé olvasott könyveit. Az adatoknál beleszámoltam azokat a kiadásokat is, amik ugyanazt a regényt jelentik, de más címmel jelentek meg.
Legkevésbé olvasottak
5. A titkos ellenfél / A titokzatos ellenfél (415 olvasás)
Tommy Beresford és Prudence Cowley (barátainak csak Tuppence) az első világháború végével nehéz helyzetben találják magukat. Állás nincs, még kilátás sincs rá, viszont valamiből élni kell. Elhatározzák hát, hogy megalapítják az Ifjú Kalandorok Rt-t. Hirdetést is feladnak a lapokban: „Két ifjú kalandor felbérelhető. Jó fizetségért bármit megteszünk, bárhová elmegyünk. Semmilyen észszerűtlen ajánlatot nem utasítunk vissza.”. És aki keresei a bajt, az meg is találja…
Első feladatuk Jane Finn előkerítése. Jane öt évvel azelőtt tűnt el, valószínűleg fontos iratokkal. Jane unokatestvére a lányt akarja, az angol titkosszolgálat az iratokat. És Tommyt meg Tuppence-t nem tántorítja el, hogy a nyom régen kihűlt. Belevetik magukat a nyomozásba és útjuk hamarosan keresztezi Mr. Brownét, aki könyörtelen, nagystílű és felettébb titokzatos ellenfélnek bizonyul.
4. Királyok és kalandorok / Chimneys titka (406 olvasás)
Clement Edward Alistair Brentnek, Caterham kilencedik márkijának élete nagy fordulatot vett, amikor bátyjától, a gyermektelenül elhalt nyolcadik márkitól megörökölte Chimneyst, a gyönyörű, ódon udvarházat. Bátyja az angol diplomácia oszlopa volt, külügyminiszter, a jelenlegi Lord Caterhamet viszont untatják a politikusok. De Chimneys olyan hely, ahol meg szokták változtatni a történelem menetét. Most például a hercoszlovák trónkövetelő készül itt találkozni angol pénzemberekkel. És ide várnak egy bizonyos James McGratht, aki egy elhunyt diplomata emlékiratait hozza Angliába Dél-Afrikából. Jimmy azonban inkább aranyat kutatna, rábízza hát az emlékiratokat régi cimborájára, Anthony Cade-re…
Agatha Christie egyik korai kaland-krimijében találkozhatunk Battle főfelügyelővel is, aki francia kollégája, Monsieur Lemoine segítségével próbál fényt deríteni néhány gyilkosságra és egy nagyon titokzatos ékszerrablásra.
3. A sors kapuja / Sors-rejtekajtó (306 olvasás)
Valaki azt mondta, a szakács csinált valami buta galibát. Gyűszűvirágot vitt a házba spenót helyett.
Tommy és Tuppence megöregedett. Másra sem vágynak, mint egy kellemes házra és egy nagy kertre, ahol gyerekeiket és unokáikat vendégül láthatják. De a házban, amit vásároltak, Tuppence titkos üzenetet talál egy régi gyerekkönyvben: Mary Jordan nem természetes halált halt. Szokott módján azonnal beleveti magát a rejtélybe, és nem nyugszik, amíg ki nem deríti, ki volt Mary Jordan, és miben halt meg. Magával rántja Tommyt is, és az sem állítja le, amikor az élete veszélybe kerül. Még szerencse, hogy ott van Hannibal, az úrnőjét minden körülmények között megvédő terrier…
2. Bagdadba jöttek / Eljöttek Bagdadba (289 olvasás)
Victoria Jones megint bajba került. Főnöke feleségét utánozta munkaidőben, és persze rajtakapták. Most nézhet állás után. Szerencse, hogy egy parkban találkozik Edwarddal, a vonzó, angyalarcú fiatalemberrel, aki hevesen udvarolni kezd neki, majd elutazik Bagdadba. Victoria nyomban utána indul. Nemcsak ő tart Bagdadba: a nagyhatalmak konferenciára készülnek a városban. Ezt akarja meghiúsítani egy titokzatos szervezet. A szervezetet pedig Henry Carmichael próbálja leleplezni. Alighanem nyomon van, egy este ugyanis szúrt sebbel zuhan be Victoria szobájába, és azt kéri tőle, rejtse el. Több se kell a kalandvágyó lánynak. Mikor Carmichael meghal, jelentkezik a helyére, és ő szimatol tovább.
1. A frankfurti utas / Frankfurti utas (252 olvasás)
A frankfurti repülőtérre irányítják át a köd miatt a genfi járatot. Sir Stafford Nye közömbös, neki egyik repülőtér olyan, mint a másik. De bájos útitársnője hihetetlen történetet ad elő neki. Ha nem segít, a nő életébe kerül a köd. Arra kéri, adja kölcsön személyazonosságát, hogy épségben elérhessen Londonba. Sir Staffordnak tetszik a kockázat (és a nő), odaadja hát jellegzetes köpenyét és útlevelét.
Legközelebb Londonban találkoznak, egy hangversenyen a Royal Albert Hallban. Aztán eljutnak együtt a világ négy sarkába, amíg a nagy összeesküvést próbálják leplezni, ami lázadásra, rombolásra bujtogatja a fiatalokat. De mi köze mindehhez az ifjú Siegfriednek Wagner operájából?
Nem lepődtem meg egyik felsorolt könyvön sem, főként a Frankfurti utason nem, ugyanis az a legrosszabbra értékelt Agatha Christie regény, molyon jelenleg 55 és 59%-on áll (attól függ, melyik kiadást nézzük). Valóban nem egy jól sikerült műve a krimi királynőjének, de azt nem lehet elvárni egy írótól se, hogy több tucat könyve közül egy se sikerüljön rosszul.
Leginkább olvasottak
5. Öt kismalac (2273 olvasás)
Carla, a csinos, okos és bátor fiatal lány nem épp szokványos ajándékot kap a huszonegyedik születésnapjára: egy levelet, mely azt állítja, hogy rég halott édesanyja ártatlan. A bűnt, amelyért elítélték, nem ő követte el. Valójában nem ő mérgezte meg a férjét, a zseniális, ám csapodár festőt.
Ám a bizonyítékok az asszony ellen szólnak. Hercule Poirot, a legendás nyomozó vállalja, hogy tizenhat év távlatából megfejti az ügyet, s a nyomozás során felkeresi mind az öt lehetséges tettest:
a tőzsdést (aki piacra járt),
az amatőr botanikust (aki otthon ült),
a nagyvilági nőt (aki sok húst evett),
a nevelőnőt (aki hoppon maradt)
és a fiatal archeológusnőt (aki meg visított: ui, ui, ui)…
4. Poirot kéjutazáson / Halál a Níluson (2291 olvasás)
Ki irigyelhette szépségét, gazdagságát, boldogságát? Mindenki. Kinék lehetett több-kevesebb oka a gyilkosság – sőt gyilkosságsorozat elkövetésére? A hajón szinte mindenkinek. S ha már Ergyiptomban, régészeti leletek felkeresésére indult útnak gazdag utasaival a hajó, a „véletlenül” fedélzetén tartózkodó Poirot is régészeti módszerekkel kezd a bűntény felderítéséhez: először minden zavaró, fölösleges elemet eltávolít, aztán minden kétséget kizáróan bebizonyítja, hogy az a gyilkos, akire (természetesen) a legkevésbé sem gyanakodhatunk.
3. Poirot és az ABC / Az ABC-gyilkosságok (2587 olvasás)
A ndroverben Alice Ascher az áldozat…
B exhillben a bájos Betty Barnard…
C hurstonban Sir Carmichael Clarke-ra csap le ABC, a titokzatos gyilkos!
D e ki lesz a következő?…
E setleg mégis megakadályozza a bűnténysorozatot Hercule Poirot, a zseniális magándetektív?
G yilkosság a trafikban, a tengerparton, a parkban és a moziban…
H ány betűje van az ABC-nek?
I deje volna már, hogy a rendőrség tegyen valamit!
J öhet-e még ezek után újabb meglepetés?
K i keríti kézre a titokzatos ABC-t?
L egyen nyugodt a Nyájas Olvasó:
M ég mielőtt az ABC elfogy,
N yugvópontra ér a nyomozás is!
O lyan eredménnyel, amilyet senki más nem produkál, mint
P oirot, a zseniális magándetektív!
2. A behavazott expressz / Gyilkosság az Orient expresszen (4153 olvasás)
Kevéssel éjfél után hófúvás kényszeríti megállásra az Orient expresszt. Az évnek ebben a szakában meglepő, hogy „telt házzal megy” a híres luxusvonat, mintha mindenki egyszerre akarna utazni rajta. A nem várt akadály türelmetlenséget, nyugtalanságot vált ki az utasokból, köztük a magánúton lévő zseniális detektívből, Hercule Poirot-ból is. Reggelre azonban mindezt egy tragédia tetézi meg. Holtan találják ugyanis a szerelvény egy amerikai utasát, méghozzá nem is akárhogyan – fülkéjében fekve, testén tucatnyi szúrással. Miután az is világossá válik, hogy gyilkosság történt, és az elkövető még nem hagyhatta el a vonatot, az utazóközönségen úrrá lesz a rémület… A segítség ki mástól érkezne, mint a nagy bajszú kis belgától, aki nem tagadja meg magát, beveti felbecsülhetetlen értékű szürkeállományát – és kivételesen két megoldással rukkol elő, így téve pontot e csöppet sem szokványos bűntény végére.
1. A láthatatlan hóhér / Tíz kicsi néger (6710 olvasás)
Tíz egymásnak ismeretlen ember meghívást kap egy pazar villába. A villa egy sziklás, elhagyatott szigeten áll, amely sziget néger fejhez hasonlít, arról kapta a nevét is. A villa titokzatos tulajdonosáról mindenféle pletykák keringenek. A vendégek, bár valamennyiük múltjában van valami, amit legszívesebben elfelejtenének, reménykedve és örömmel érkeznek meg egy pompás nyári estén a sziklás öbölbe. A tulajdonos azonban nincs sehol… A felhőtlennek ígérkező napokat egyre félelmetesebb események árnyékolják be. A sziget látogatóit a különös fordulatok hatására hatalmába keríti a rettegés. Tízen érkeznek. Hányan távoznak?
Hiányolom Miss Marple-t a felsorolásból! Persze tudom, hogy ő nem olyan népszerű, mint Poirot, de szerintem megérdemelné, hogy többen olvassák. A legjobb helyen álló Marple a Gyilkosság meghirdetve lett, amely a 8., 1546 olvasással. A győztesek kiléte egyébként nem meglepő, talán az Öt kismalacról nem gondoltam volna, hogy ennyire olvasott, én a helyére Az Ackroyd-gyilkosságot képzeltem el.
Ti mit gondoltok erről a két listáról? Szerepel rajta a személyes kedvencetek vagy a legkevésbé kedvelt kötetetek?
Szerintem, az is számít, hogy mennyire nehéz/könnyű beszerezni. A legkevésbé listán lévők közül egyiket se olyan egyszerű megvenni már. Főleg, amiket csak egyszer adtak ki, így kevesebben is tudják elolvasni.
Meg persze, a marketing. Ki ne hallott volna a Tíz kicsi négerről vagy a Gyilkosság az Orient Expresszenről? 🙂 Viszont, sok AC könyv van, amiről csak akkor hallunk, ha jobban megnézzük az írónő munkáit.
KedvelésKedvelik 1 személy
Ez valóban így van, természetesen az is beleszámít. De hát nem véletlenül azokat hirdetik leginkább, amelyek a legjobb művei. Persze, kinek mi számít legjobbnak, ez is elég szubjektív. 😀
KedvelésKedvelés
Igen, ez így van. 🙂
KedvelésKedvelés