Természetesen a Csillagtalan tenger projekthetünk kapcsán sem maradhat el a (majdnem) állandó rovatunk, a borítómánia. Erin Morgenstern második regénye 2019-ben jelent meg, azóta pedig számos különböző borítóval publikálták már, ezeket próbáltam Nektek összegyűjteni. Nekem személy szerint mindegyik kiadás nagyon tetszik, főleg azért, mert mindegyik valamilyen úton-módon tükrözi a könyv hangulatát és passzol a történethez.
A Csillagtalan tenger ilyen borítóval jelent meg az Egyesült Államokban:
Az amerikai verzió letisztultsága szerintem egy különleges eleganciát kölcsönöz a történetnek, ezt vette át az Agave Könyvek is. Az arany és a szürke színek dominálnak rajta, illetve több kulcs is megjelenik a borítón, aminek, mint motívumnak nagy szerepe van a regényben. Több helyen is láttam, hogy a védőlap sem üres, különböző formájú kulcsokat rejt, amiket szabályosan, átlós alakban helyeztek el.
Az amerikai borító mintáját Dan Funderburgh tervezte, érdemes rákeresni az oldalára, különlegesebbnél különlegesebb alkotásai vannak.
Ezzel szemben az Egyesült Királyságban megjelent verzió sokkal színesebb. Az arany szín mellett azonban a szürkés-feketés színvilág helyett a kék dominál a háttérben, ami valószínűleg magára a Csillagtalan tengerre utal. A borító közepén egy méhet ábrázolnak, ami mögött egy fekete férfi ábrája is megjelenik. Ez számomra sokkal kevésbé letisztult, mint az amerikai változat, azonban ez is remekül passzol a regényhez. A borítója kicsit engem egy régi, már „használt” könyvre emlékeztet, ami tökéletesen illik a regényben megjelenő történetekre. Én mindig örömmel olvasom azokat a műveket, amik külsőleg már ezt a kicsit „antik” stílust képviselik, így nekem a borító angol verziója is nagyon megfogott.
Személyes kedvencem közé tartoznak a Waterstones Exclusive kiadásai. Az eredeti angol kiadás stílusvilágára épül, azonban néhány dologban eltér tőle. A védőborító elején a méh, mint motívum található, a hátulján egy kulcs, a kötéstáblán pedig megjelenik a kard is. Három különböző színű belső borító közül is választhat az a lelkes olvasó, aki ezt a kiadást preferálja: rózsaszín, illetve a kétféle kék színben is megjelent. Ezeken a belső borítókon a három fő motívum is más-más elhelyezésben jelenik meg. Letisztultságában szerintem ez a kiadás sokkal inkább illik a regényhez, mint az eredeti. Nagyon tetszik a védőborítón található belső mintázatnak a háttere is, ahol a méh motívumok az amerikai kiadással ellentétben nem szabályosan helyezkednek el.
Az Illumicrate November 2019 boxban egy igazán különleges kiadásban találhatták meg a regényt a rajongók. Ez a kiadás lilás színvilágú, ami igazán különleges a többi borítóhoz képest. Szerencsések lehetnek azok, akinek sikerült ebből a példányból beszerezni egy darabot.
Végül pedig természetesen nem mehetünk el szó nélkül a magyar borító mellett sem. Az Agave Könyvek gondozásában megjelenő könyv stílusban, színvilágban és mintázatban is az amerikai példát követi. Ha beleolvastok a kiadó oldalán található részletbe, láthatjátok, hogy a magyar példányban az fejezetcímeknél, illetve az oldalszámoknál is megjelennek motívumok, amik szerintem olvasás közben még többet adhatnak a történethez.
Remélem, a borítókat látva kedvet kaptatok az elolvasásához!
A könyv az alábbi linken, 25% kedvezménnyel megrendelhető!
Forrásaim:
https://erinmorgenstern.com/the-starless-sea/
https://vintagebooksdesign.tumblr.com/post/188832713296/the-starless-sea-waterstones-edition
https://thebookerina.home.blog/2019/12/02/illumicrate-november-2019-unboxing/
https://www.agavekonyvek.hu/konyvek/csillagtalan-tenger
képek: https://moly.hu/konyvek/erin-morgenstern-the-starless-sea